HbA1c: egy fontos mutatószám, mely a cukorbetegség kezelésének hatékonyságát jelzi, a glikémiás kontroll szintjének ellenőrzéséhez az elmúlt 2-3 hónap során a vörösvértestekhez kapcsolódó glükóz mennyiségét használja.
A DCCT (Diabetes Control and Complications Trial) vizsgálat megerősítette, hogy a HbA1c-szintet mindössze 1%-kal csökkentve a mikrovaszkuláris szövődmények kockázata akár 40%-kal is csökkenthető.*HbA1c szintjét 3 havonta ellenőrizni kell, a cél, hogy a szintet 7% alatt vagy a kezelőorvosa által megadott értéken tartsa.*
A normál glükózérték 4,0 és 7,8 mmol/l közé esik, és Önnek is javasoljuk, hogy egy személyi vércukorszintmérő használatával történő önellenőrzéssel próbálja meg elérni ezeket a célértékeket.*
A hipoglikémia (“hipo”) alacsony, általában 3,5 mmol/l alatti vércukorszintre utal, a pontos érték azonban egyénenként eltérő lehet. Enyhe hipoglikémia esetében tünetek már észlelhetők, és a rosszabbodás megelőzhető szénhidrátot tartalmazó étel vagy ital fogyasztásával. Súlyos hipoglikémia esetén mások segítségére és kórházi kezelésre is szükség lehet.
A hiperglikémia (“hiper”) magas, általában11,1 mmol/l feletti vércukorszintre utal, ez az érték azonban egyénenként eltérő lehet. A 15 mmol/l feletti vércukorszint gyors beavatkozást igényel az akut szövődmények elkerülése érdekében.
A HbA1c célszint elérése és fenntartása nagy kihívást jelenthet úgy, hogy közben minimalizálja a hipoglikémia kockázatát. Az inzulinpumpás kezelés lehetővé teszi, hogy a szervezet inzulinigényét óránkénti szinten biztosítsa.
A vércukorszint gondos kontrollja jelentősen csökkentheti a szövődmények kialakulásának kockázatát. A HbA1c-szint 1%-os csökkentése az alábbi szövődmények kockázatát a következő mértékben csökkenti:*
Ha valaki 1-es típusú cukorbetegséggel él, és aggódik a szövődmények miatt, akkor mit tegyen a kockázatok csökkentése érdekében?