Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő embereket foglalkoztatja, hogy a betegség miként befolyásolja az életüket a jelenben és a jövőben.
Lehetséges hosszú távú szövődmények jelentkezhetnek, ha a cukorbetegség már hosszabb ideje fennáll, különösen akkor, ha a vércukorszint folyamatosan túl magas (hiperglikémia). Ez a test különböző részeire hathat, például a szemre, a szívre, a májra, a vesére, az idegekre és a lábakra.
Hiperglikémiát okozhatnak az alábbi tényezők:
A hiperglikémia okozta szövődmények elkerülése érdekében fontos, hogy a lehető leginkább a céltartományon belül maradjon.
Az inzulinpumpa használata előtt komoly félelmeim voltak a hosszú távú szövődményekkel kapcsolatban. HbA1c-szintem most elfogadható tartományban van. Amikor az alacsony tartományba került, akkor gyakran jelentkezett hipoglikémia. Az inzulinpumpával a HbA1c-szintem jó tartományban van, és nem tapasztalok súlyos hipoglikémiát.
- CHRISTIAN
A cukorbetegség krónikus szövődményei általában a keringési rendszerrel kapcsolatosak. A hosszabb ideig fennálló magas vércukorszint hatása a kis (mikrovaszkuláris) és a nagy (makrovaszkuláris) vérereket is érintheti.
Mikrovaszkuláris
Ha a hajszálerekben hosszabb ideig túlságosan magas a vércukorszint, az károsíthatja az ereket, látásproblémát, vesebetegséget, idegkárosodást vagy keringési problémákat okozhat.
Makrovaszkuláris
Ha a nagy vérerekben hosszabb ideig túlságosan magas a vércukorszint, az a szívkoszorúér betegségéhez (szívroham), perifériás érbetegséghez vagy agyi érkatasztrófához (stroke) vezethet.